My Club
My Statement
Member Roster
Club Calendar
Club News
In Memoriam
Yearbook
Staff Directory
Clubhouse
Dining Reservations
Dining Menus
Dining Areas
Minimum
Club Etiquette
Private Functions
Ship Store
Guest Rooms
Council
Contact Information
Admissions
Long Range Planning
Sailing
Regattas
Race Committee
Sailing Calendar
Team EYC
Youth Instruction
Sailing Lessons
Free Sailing
Education and Training
The Cruise
Crew Form
Waterfront
Hours
Webcam
History
Activities
Social Events
Tennis
Tennis Calendar
Pool
Pool Calendar
Paddle Tennis
Paddle Tennis Calendar
The Cruise
Book Club
Junior Activities Camp
Logout
MENU
View Article
Download
Current Articles
Archive
« Back
Post Date: Wednesday, July 22, 2015
EYC Junior Invitational Results
2015 EYC Junior Invitational Tennis Tournament
Last week, we had over 50 different juniors come out
to participate in our annual
Eastern Yacht Club Junior Invitational Tournament
.
We had players from the EYC, CYC, Beach Club and more!
It was a wonderful showing and everyone played great.
We would like to congratulate our EYC champions and finalists of our
singles, doubles, and mixed doubles draws.
Results for our players are posted below!
EYC Junior Invitational Results
SINGLES
Boy’s 10 & Under Singles
Champion:
Charlie Grenier
Finalist:
Luke Marinelli
Boy’s 12 & Under Singles
Flight III Finalist:
Bryan Marinelli
Flight II Finalist:
Aid
an Ryan
Flight IV Finalist:
Connor Kelly
Boy’s 14 & Under Singles
Flight I Champion:
Jack Quigley
Flight I Finalist:
TJ Zagarri
Flight II Champion:
Will Hancock
Flight II Finalist:
Jay Kellogg
Flight III Champion:
Michael Kelly
Flight III Finalist:
Emmett Janney
Girls’ 12 & Under Singles
Flight II Champion:
Maddie Erskine
Flight III Champion:
Molly Forbes
Flight III Finalist:
Emily Lemieux
DOUBLES
Boy’s 14 & Under Doubles
Champions:
Jack Quigley & Thomas Quigley
Finalists:
Michael Kelly & Grady McGowan
Girls’ 12 & Under Doubles
Champions:
Maddie Erskine
& Abby Kalinowski
Girls’ 14 & Under Doubles
Finalists:
Hadley Kaeyer
& Cahill Whittier
MIXED DOUBLES
12 & Under Mixed Doubles
Flight II Champions: Brigitte Gable &
Grady McGowan
Flight II Finalists:
Maddie Erskine
& Will Shull
Flight III Finalists:
Mae Colwell
& Kurt Plakans
Flight IV Finalists:
Grace Honos
& Jackson Hall
14 & Under Mixed Doubles
Champions: Bella Peters &
Michael Kelly
Eastern Yacht Club. 47 Foster Street Marblehead, MA 01945 781.631.1400
Site Scripts
Hide Click to Edits:
Toggle Edits
FED Scripts
CWS & Content